Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   KALENDÁR PODUJATÍ

AGRESíVNA DOBA

05 August 2019
27 September 2019

AGRESíVNA DOBA

Liptovské kultúrne stredisko     Výstava (Kultúrne podujatia)

Klubovňa LKS v NKP Čierny orol     po-pia 8:00-15:00


Autorská výstava diel Kataríny Vladulovičovej doplnená textami od Alexandra Parsalla.

Tlačová správa
AGRESÍVNA DOBA (angažované umenie)
 
Liptovské kultúrne stredisko Vás srdečne pozýva na autorskú výstavu obrazov Kataríny Vladulovičovej  „Agresívna doba“. Katarína Vladulovičová je bývalá pracovníčka Liptovského kultúrneho strediska,  v súčasnosti pracuje v Liptovskej galérii Petra Michala Bohúňa. Jej celoživotnou záľubou je výtvarné umenie. V minulosti ste jej tvorbu mohli vidieť  v Dome kultúry a v Posádkovom dome armády v Liptovskom Mikuláši, kde mala v rokoch 1989 a 1991 samostatnú výstavu a taktiež v kaviarni 3-4 v Bratislave. Katka svoju tvorbu širokej verejnosti tentokrát predstaví v klubových priestoroch Liptovského kultúrneho strediska.
 
 
„Vždy som rada kreslila. Začínala som olejomaľbami. Namaľovala som portrét svojej starej mamy, ktorú som nesmierne milovala. O niekoľko týždňov nato, zomrela. Mám ho doma zavesený na stene, vždy keď sa naň pozriem vidím, že už bola pripravená na odchod.
            Keď som mala obdobie fúkania do fixírky, a to som robila dosť veľké obrazy, myslím na rozmer, tak ma moja mama našla odpadnutú na zemi s modrými perami, lebo tak oduševnene som do nej fúkala, mimochodom modrou farbou, až som dofúkala.
            Zo školy v Bratislave, kde ma učili základy písma, aranžovania a kreslenia som si najviac zapamätala akademického maliara, docenta a neskôr profesora na VŠVU pána Jozefa Jaňáka, ktorý mi dal základy abstraktnej maľby a odvtedy ju mám rada. Celý život, až na pár odbočiek, som pracovala a mala niečo spoločné s reklamou, propagáciou, v ruke štetec, pierko, ceruzku. Keď som stála vo svojom živote v ťažkých a zložitých situáciách, vždy mi pomohlo vyrozprávať sa maľbou. Robím v cykloch. Keď nemám čo povedať mlčím a potom, keď sa vo mne nahromadí určitý pretlak emócií, hnevu, vášne, tak mi ruka sama ide po papieri a hlava chrlí myšlienky.
            V roku 1989 pred nežnou revolúciou, som mala v Dome kultúry v Liptovskom Mikuláší svoju prvú autorskú výstavu, ktorú mi zakázali ale už boli natlačené plagáty a poslané pozvánky. Nakoniec sa našiel jeden statočný a výstava bola. Po revolúcii v roku 1990 sme založili umelecké zoskupenie  4K (Ivan Korman, Robert Kandrik, Jaroslav Karas a ja Katarína). Postupne sme každý mali autorské výstavy v Posádkovom dome armády. Ja som ju vtedy mala s mojou 7 ročnou dcérou Broňou.
            Tieto moje čriepky zo života píšem vo vlaku, cestujem na konferenciu o bezdomovcoch. Mimochodom aj o nich som namaľovala cyklus ich osudov, neskôr som obrazy dražila na Mikulášskom plese a výťažok sa im vrátil v projekte Spomienky bez strechy, ktoré realizovali moje dve mladé priateľky. Vedľa mňa v tom vlaku sedí pán farár z východu, začali sme sa rozprávať a hovorí mi: ,,Práve mi začal pomáhať mladý študent teológie a ja som mu povedal, budeš mať na starosti 4K - kostol, kuchyňu, kotolňu a kozu ". To nevymyslíš!
A to je všetko.
PS: Aby som nezabudla, v roku 2013 som mala výstavu so svojou dcérou Broňou v umeleckej kaviarni 3-4 v Bratislave na Palisádach. V roku 2018 som ilustrovala knihu zbierky básní Odinakadiaľ môjmu kamarátovi, ktorý píše pod umeleckým menom Alexander Parsall.
 
Katarína Vladulovičová
 
 
 
 
 
 
Katarína Vladulovičová: Agresívna doba

Každá doba má svojich kladných a záporných hrdinov, ktorí sa svojím konaním buď pričinia o lepší svet, alebo sa stanú šedým prízrakom bytia. Niekde v nenápadnom pozadí týchto hrdinov sú pozorovatelia, ktorí zaznamenávajú ich činy a podávajú o nich výpoveď. 

Katka Vladulovičová patrí k pozorovateľom, ktorí sa na svet pozerajú kriticky optikou umenia. Štetce a ceruzy sú jej namiesto vypovedania slov či písania bytostnou súčasťou. Katkina výtvarná výpoveď o dnešnej dobe, o jej spoločenskom stave a o ľuďoch je zachytená prostredníctvom expresívne ladených obrazov, ktorých dynamické vnútorné deje prinášajú jej skúsenosť. Obraz zámerne karikuje, deformuje, duplikuje a zveličuje, aby čo najautentickejšie obsiahla aktuálnu atmosféru skutočnosti. Výraz postáv spolu s farebným pozadím paspárt dodávajú na účinku expresivity pulzujúcu silu, ktorá svojou vibráciou dráždi zmysly. Vizuálna podstata výjavov vychádza z geometrickej abstrakcie a figuratívnej maľby, ktorých pôsobnosť sa v autorkinom výtvarnom prevedení vzájomne prelína a synergicky vyvažuje. 

Obrazy sú doplnené o básnické texty Alexandra Parsalla, ktoré sú ich ďalším komentárom a zároveň samostatným celkom plniacim funkciu ďalšieho pozorovateľa dnešného sveta. 

Tvorba Katky Vladulovičovej predstavuje nazeranie na život vo svojich rôznorodých odtienkoch a prímesiach. Umenie je jej individuálny spôsob komunikácie so svetom, cez ktorý sa súčasne vyrovnáva so zložitými situáciami. Aj napriek naliehavosti tém, ktoré stvárňuje ostáva jej umenie plné hravých a vitálnosťou iskrivých obrazov, živých ako Katka.

Mgr. Andrea Kapráliková 
 
 
 
 
Výstava AGRESÍVNA DOBA (angažované umenie) bude otvorená vernisážou  2. 8. 2019  o 17. 00 hod. v klubových priestoroch Liptovského kultúrneho strediska. Kurátorkou výstavy je  Mgr. Andrea Kapráliková  z galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Výstavu môžete navštíviť počas jej trvania do 27. septembra 2019. 
Tešíme sa na vás!
 
Mgr. art. Mária Vašicová
odborný pracovník Liptovského kultúrneho strediska
metodik pre výtvarníctvo, film, fotografiu a voľnočasové aktivity
 

Ďaľšie informácie: http://www.lks.sk/

Vstupné: Dospelí: 0,50€ Deti: 0,20€

Naspäť na podujatia